Veľkoodberateľské zľavy: pri nákupe nad 2 000 EUR bez DPH zľava 5% a pri nákupe nad 4 000 EUR bez DPH zľava 10% close

Tipy na (ne)tradičné svadby

Obrad v kostole je stále najpreferovanejší

Svadba je v živote snúbencov dôležitým momentom, ktorý sa navždy zapíše do ich pamäti. Budúci manželia už niekoľko týždňov či mesiacov pred obradom uvažujú, ako tento slávnostný deň vyšperkovať do dokonalosti. Okrem iného vyberajú ideálny priestor, kde sa vezmú a spečatia svoju lásku. Najobľúbenejším miestom je stále kostol a tradičná zábava až do nasledujúceho dňa. Avšak, mnohé páry čoraz častejšie menia klasiku za niečo netradičné. A veru, svadba môže v takomto prípade dostať úplne iný nádych, hoci aj v tomto smere existujú určité úskalia.   

 

V prvom rade je ale potrebné uvedomiť si, že podstata spečatenia manželstva nespočíva v mieste, elegancii či veľkoleposti samotného obradu. Najdôležitejšie sú hodnoty, ktoré nezaručí ani tá najkrajšia svadba a ani nikto z pozvaných hostí. Lásku či porozumenie si nevesta so ženíchom nekúpia za žiadne peniaze a ani ich nenájdu počas slávnostného dňa. Ide o dlhodobý proces a sobáš je už len spečatením spoločnej cesty, na ktorú sa spolu vydali. 

sizer

Svadba zážitkom

Miesto, kde si budúci manželia povedia svoje „áno,“ závisí od predstáv oboch, ale aj od finančných možností. Mimoriadne populárne sú svadby na hradoch, v zámkoch či kaštieľoch. V našej krajine máme takýchto miest dostatok, čiže si stačí len vybrať a nájsť voľný termín. Nutné je však myslieť na skutočnosť, že z hľadiska nákladov pôjde o vyšší štandard. Prenájom priestorov historickej pamiatky sa pohybuje od stoviek až do tisícov eur. Všetko závisí od toho, aká veľká je svadba, či je hostina priamo na mieste a aj od ďalších aspektov. Každopádne, svadba na hrade či zámku je jedinečná. Ideálne dotvorená výzdoba, s nádherným textilom bude zážitkom nielen pre mladomanželov, ale aj pre samotných hostí. K dispozícii býva v mnohých prípadoch i dobový nábytok, ktorý vás vráti do minulosti. Svadba v takomto historickom prostredí má svoje čaro, jednotlivé miesta majú nádych romantiky a veľký deň sa môže premeniť na rozprávku.  

 

Obrad v záhrade

Ak si nepotrpíte na honosný štýl, zvoliť môžete obrad v záhrade. Ten sa stáva čoraz populárnejším a vyhľadávajú ho mnohé páry najmä v západných krajinách. Výhodou je, že v porovnaní so svadbami v historických pamiatkach je oveľa lacnejší a má aj ďalšie klady. Pri výzdobe môžete zapojiť fantáziu, pretože na zelenom trávnatom koberci vynikne prakticky všetko. Či už zvolíte svadobný obrus  biely alebo si vyberiete iné prevedenie, rozhodne ponúknete hosťom nevšedný zážitok. Navyše, takáto svadba je viac intímnejšia, mnohokrát v kruhu najbližších a priateľov. V tomto prípade sa odporúča pozvať menej hostí, aby mal každý zaručený istý komfort v záhradnom priestore.

Svadba v záhrade má však aj úskalia, na ktoré ju nutné myslieť dopredu. Novomanželia sú obmedzení ročným obdobím. Ťažko si predstaviť obrad v záhrade počas zimných mesiacov. Pripraviť sa musíte aj na počasie, čiže svadobný deň vám môžu „pokropiť“ kvapky dažďa. Nezabúdajte preto pripraviť prístrešok, aby boli hostia chránení pred dažďom. Ideálne je zabezpečiť veľké stany s dostatočnou kapacitou. A ak organizujete takúto svadbu vo vlastnej réžii, pripravte sa na množstvo povinností s jej chystaním a obsluhou, čiže budete stále na nohách, aby bolo všetko tip-top.

 

Vyhľadávané zahraničie

Čoraz populárnejšie sú aj svadby mimo bydliska ženícha či nevesty. Páry mnohokrát vyhľadávajú slnečné pláže, vrcholky hôr či iné netradičné miesta na spečatenie svojho zväzku. Existujú spoločnosti, ktoré vám pripravia svadbu „na kľúč.“ Sobáš na brehu mora pri zachádzajúcom slnku má rozhodne svoje čaro. Ak si svadbu naplánujete vo dvojici, absolvujete zároveň i svadobnú cestu. To isté platí aj pri zväzkoch na horách či inde v exteriéri, kde zažijete dokonalý súzvuk s prírodou. K takémuto obradu nepotrebujete prakticky nič. Dekoráciu vám vytvorí samotná príroda a vy sa budete cítiť naozaj výnimočne. Na druhej strane, určite na takúto svadbu nepozvete desiatky hostí. Takýto druh je komornejší a určený pre úzku skupinu ľudí. 

 

Čo tak farma?

Aj vidiecke prostredie má nezameniteľnú atmosféru. Spečatiť zväzok na farme je určite netradičné, no u nás ešte málo preferované. Konzervatívnejší hostia možno budú zaskočení, ale ak sa nebojíte experimentovať a možno aj vyčnievať z davu, môžete vyskúšať i tento druh sobáša. 

Tipov na netradičnú svadbu je mnoho. Budúci manželia sa môžu zobrať prakticky kdekoľvek. Mnohí ste sa možno stretli so svadbou na lyžiarskom svahu, v starom mlyne, múzeu alebo vonku na lúke. Veľa párov si vyberá netradičné miesta kvôli fotografiám. Predsa len, odfotiť sa pred sálou alebo pri starej dreveničke uprostred prírody je bezpochyby rozdiel. Mladomanželia často neváhajú dokonca vycestovať, aby našli dokonalé miesto pre svoj veľký deň. 

Stále je však najpreferovanejší klasický sobáš v kostole s väčším či menším počtom hostí, ale aj oficiálny obrad na úrade. Nech sa už rozhodnete akokoľvek, prajeme vám, aby bol váš deň skutočne výnimočný a užili ste si ho naplno a spoločne naň spomínali po celý život. 

share facebook Zdieľať
Ďalšie zaujímavé články
Newsletter

Nechajte nám Váš email a bud'te informo­vaný o novinkách, článkoch a zl'avách.