Veľkoodberateľské zľavy: pri nákupe nad 2 000 EUR bez DPH zľava 5% a pri nákupe nad 4 000 EUR bez DPH zľava 10% close

Zlá situácia nie je len u nás, ale aj v okolitých krajinách.

Ako sú na tom okolité krajiny?


Situácia s koronavírusom je nielen u nás, ale aj vo svete stále veľmi vážna. Kým v predošlom článku sme spomínali dopady krízy na slovenský trh, dnes sa pozrieme do okolitých krajín. Podobne ako pod Tatrami, tak aj v susedných štátoch zanecháva momentálna situácia neblahé následky na cestovný ruch, hotelový priemysel, služby či gastro. Zatvorené podniky, hromadné prepúšťanie, nedostatočná pomoc od štátu, no najmä pretrvávajúca neistota sú najväčšími nepriateľmi všetkých prevádzok a ich majiteľov.

 

Neistota je najväčší problém.

sizer

Veľké ekonomické prepady

Pozrime sa najskôr na Českú republiku. Po výbornom začiatku roka 2020 prišlo zastavenie cestovného ruchu prakticky na nulu a nezachránilo ho ani čiastočné oživenie počas letných mesiacov. Hotely a reštaurácie sú u našich západných susedov zatvorené už od decembra, hoci dopyt po službách je stále veľký. „Turisti majú záujem o cesty do našej krajiny. Prevláda však veľká miera neistoty,“ povedal Jan Herget, riaditeľ agentúry CzechTourism pre portál businessinfo.cz.

Turistický ruch sa tu za ostatné mesiace prepadol takmer o polovicu. Aby sme boli konkrétni, v uplynulom roku sa v Českej republike ubytovalo o 11 miliónov hostí menej ako v roku 2019. Je teda jasné, že takýto strmý pád mnohé prevádzky neprežili aj napriek štátnej pomoci. Analytici odhadujú, že straty sa pohybujú na úrovni dvesto miliárd českých korún. Nehovoriac o tom, koľko ľudí bolo v týchto odvetviach prepustených.

 

Pokles poľskej ekonomiky

O nič lepšia situácia nie je ani v Poľsku. V súčasnosti sú v krajine zatvorené všetky hotely, wellness centrá, reštaurácie fungujú len na telefonickú objednávku, prípadne cez výdajné okienko. Poľská ekonomika pritom každým rokom nepretržite rástla tridsať rokov. V dôsledku pandémie však teraz klesla o takmer tri percentá. Poliaci pritom vo februári skúsili otvoriť s obmedzeniami lyžiarské svahy či kiná, no optimizmus trval len krátko. Počet nových prípadov začal narastať, a tak sa obmedzenia opäť sprísnili.

 

Vážna situácia je  taktiež v Maďarsku

Tamojší hoteliéri a majitelia gastro prevádzok chcú otvárať aj napriek zákazu, pretože podľa nich je situácia beznádejná. Čo je však najhoršie, u našich južných susedov sa začala už tretia vlna pandémie. V priebehu druhého a tretieho štvrťroku vykazovala navyše maďarská ekonomika najslabšiu výkonnosť v krajín Vyšehradskej štvorky. Je teda jasné, že dostať sa z tejto zapeklitej situácie bude pre Maďarsko veľmi náročné a ozdravovanie môže trvať niekoľko rokov.

 

Vôbec nemožno závidieť Rakúsku

Alpská krajina, ktorej ekonomika je postavená predovšetkým na zisku z cestovného ruchu, za posledných 13 mesiacov veľa vytrpela. Slovenka Katarína Furdeková, ktorá už sedem rokov pracuje práve v tejto krajine v oblasti wellness, vie o tom svoje. „O prácu som prišla zo dňa na deň. Vôbec som si nepripúšťala a ani mi nenapadlo, že sa takéto niečo môže udiať. Dokonca som tejto situácii nevenovala prílišnú pozornosť, až kým som nevidela dianie v Taliansku, ktoré je len niekoľko kilometrov od môjho vtedajšieho pracoviska.“ Ako ďalej doplnila, citeľná je najmä absencia Nemcov. „V Rakúsku trávili voľný čas, vianočné a veľkonočné sviatky. Je to ich životný štýl. Teraz ale chýbajú.“ Takýto škrt rakúska ekonomika výrazne pocítila aj na ekonomických výnosoch. „Bez práce ostali stovky ľudí, dokonca mnoho Slovákov, a to aj napriek lepšej situácii počas uplynulého leta. Sama neviem, čo bude ďalej, či sa vrátim a kedy,“ poznamenala. Rakúski majitelia hotelov a gastro prevádzok však naplno využívajú pomoc od štátu. Aj preto v mnohých zariadeniach prebiehajú rekonštrukcie, kupujú sa nové produkty, hotelový textil či nábytok.

„Situácia bola donedávna zvládnuteľná, ale ak bude súčasný stav pokračovať, tak to jednoducho bude pre podniky likvidačné. Myslím si, že sa zopakuje scenár z minulého roku. Po čiastočnom uvoľnení opatrení počas leta sa situácia s príchodom chladnejších mesiacov zhorší a prevádzky opäť zatvoria,“ povedala svoju víziu na záver.

 

Je teda jasné, že koronakríza v segmente horeca naplno udrela a nikto nevie, čo bude ďalej. Kým niektorí sú optimisti, iní to nevidia tak ružovo. Všetci ale pozerajú s nádejou do budúcnosti. Aj predpovede odborníkov sú konečne trošku optimistickejšie, a tak ostáva veriť, že koniec pandémie je predo dvermi a všetko sa vráti do starých koľají. Nepôjde to však zo dňa na deň. Preto sa majitelia hotelov a reštaurácií musia obrniť veľkou dávkou trpezlivosti s vidinou lepšieho zajtrajška.

share facebook Zdieľať
Ďalšie zaujímavé články
Newsletter

Nechajte nám Váš email a bud'te informo­vaný o novinkách, článkoch a zl'avách.