Veľkoodberateľské zľavy: pri nákupe nad 2 000 EUR bez DPH zľava 5% a pri nákupe nad 4 000 EUR bez DPH zľava 10% close

Medziročný výnos sa znížil o desiatky percent.

Ako nás ovplyvnila pandémia?


Celosvetová pandémia koronavírusu ovplyvnila rôzne oblasti. Jednou z  najpostihnutejších je hoteliérstvo, gastro priemysel a služby. Mnohé prevádzky súčasnú krízu neprežijú, iné sa budú z následkov spamätávať niekoľko rokov. Isté však je, že majitelia hotelov, reštaurácií a prevádzok poskytujúcich služby v oblasti hoteliérstva a gastronómie sa spoliehajú predovšetkým na pomoc od štátu. Mnohí však pripomienkujú, že daná finančná injekcia nie je adekvátna a ani finančný príspevok zo štátneho rozpočtu im nepomôže. Vyzerá to tak, že pôjde o beh na dlhé trate s nejasným koncom.

sizer

Nie je to však len o samotných poskytovateľoch služieb. V pozadí týchto zariadení sú ďalší dodávatelia, ktorí sa, podobne ako iné subjekty, ocitli v nezávideniahodnej situácii. Taktiež zamestnávajú nezanedbateľné percento ľudí, podieľajú sa na tvorbe hrubého domáceho produktu a platia dane do štátneho rozpočtu. Výroba a predaj sa u nich scvrkli na minimum, zákazky poklesli o desiatky percent a čo je najhoršie, nemajú prakticky žiaden nárok na štátnu pomoc. Jedným z nich sú i výrobcovia hotelového a reštauračného textilu a všetci v segmente horeca. Mnohé tieto firmy hlásia rekordné straty a nikto teraz nevie, ako sa bude ďalej situácia vyvíjať.

 

Aký bol rok od vypuknutia pandémie?

Jedným slovom ťažký. Na začiatku pandémie nikto nepredpokladal, že situácia bude natoľko vážna, že sa za dvanásť mesiacov svet obráti hore nohami. Pri prvom zatváraní prevádzok na jar roku 2020 klesli objednávky o desiatky percent, dopyt po hotelovom textile bol nízky, nakoľko hoteliéri museli šetriť a strašiakom bola predovšetkým neistá budúcnosť. Po prvej vlne pandémie sa situácia mierne zlepšila počas letných mesiacov. S otvorením prevádzok sa pozvoľna rozbehla i výroba a aj napriek optimistickejším predpovediam sa s príchodom jesene svet vrátil do starých koľají spred prázdnin. O situácii, aká je v súčasnosti, nie je potrebné veľa písať. Dlhodobo zatvorené prevádzky, zvyšujúca sa neistota a hospodárenie s minimálnymi alebo žiadnymi výnosmi nepridávajú na pohode podnikateľským subjektom.

Aby sme sa pozreli aj na čísla, Štatistický úrad Slovenskej republiky uvádza, že prepad počtu ubytovaných hostí na Slovensku dosiahol v roku 2020 rekordných 80%. To automaticky znamená výrazný pokles tržieb. Ubytovacie zariadenia sa tak trápili s existenčnými problémami a nemohli investovať toľko finančných prostriedkov do zariadenia alebo zveľadenia prevádzky. Pre porovnanie, v Českej republike sa turistický ruch prepadol o takmer 75%. Obe krajiny pritom „zachraňovali“ práve domáci turisti, ktorí tvorili viac ako tri štvrtiny návštevníkov. Pre obmedzenie cestovania boli zahraniční turisti v oboch krajinách vo výraznej menšine.

 

Aké sú prognózy?

V momentálnej situácii je priam nemožné predpovedať ďalší scenár vývoja krízy. Je otázne, kedy dostanú reštauračné a ubytovacie zariadenia zelenú na opätovné otvorenie. Ruka v ruke s nimi ide wellness, ktorý je pre segment horeca jedným z nosných pilierov fungovania. Napriek tomu sú predpovede odborníkov pomerne pozitívne. V tomto kalendárnom roku by ekonomika mala rásť, hoci pribudnú tisíce nezamestnaných. O niečo menej pozitívne vyznieva fakt, že práve gastro a hotelový priemysel sa zo súčasnej krízy budú spamätávať najdlhšie. Všetko bude závisieť od vývoja  vo svete a prebiehajúcej vakcinácie, ktorá by mala pomôcť zvládnuť a predovšetkým vylepšiť nelichotivú situáciu. Ostáva len veriť, že výroba sa postupne rozbehne, všetky oblasti sa dostanú z krízy s čo najmenšími ujmami a svet sa vráti do bežného života.

share facebook Zdieľať
Ďalšie zaujímavé články
Newsletter

Nechajte nám Váš email a bud'te informo­vaný o novinkách, článkoch a zl'avách.