Veľkoodberateľské zľavy: pri nákupe nad 2 000 EUR bez DPH zľava 5% a pri nákupe nad 4 000 EUR bez DPH zľava 10% close

Interiér reštaurácie je rovnako dôležitý ako jedlo

Dajte si poradiť od odborníka

Majitelia reštaurácií a stravovacích zariadení prežívajú ťažké obdobie. Ešte sa poriadne nespamätali z pandémie a mnohých obmedzení, už musia čeliť ďalším problémom. Neustále rastúce ceny energií, surovín a nedostatok pracovnej sily majú za následok, že nemajú zvyšné prostriedky na väčšie investície, modernizáciu, prerábanie či obnovu. Napriek tomu sa mnohým podarilo zabezpečiť potrebné zdroje, aby kroky smerom k rekonštrukcii podnikli, prípadne otvorili novú prevádzku. Každopádne, všetci sa snažia s prekážkami popasovať najlepšie ako sa dá. Zároveň veria, že náročná situácia na trhu sa čím skôr upokojí.  

sizer

Či bude reštaurácia úspešná a bude lákať zákazníkov, závisí nielen od dobrého jedla a obsluhy, ale aj od jej podoby. Jednoducho, aby sa u vás ľudia cítili čo najlepšie, musíte im ponúknuť nielen kvalitný a chutný pokrm, ale aj prostredie, kde si stravovanie dosýta vychutnajú. Mnohí majitelia reštaurácií uvažujú, ako interiér čo najviac zatraktívniť, aký nábytok zvoliť, či je lepšia klasika alebo novodobý štýl, prípadne porovnávajú viaceré alternatívy. V prvom rade si musia uvedomiť, akú podobu chcú svojej prevádzke dať. Či budú preferovať moderný vzhľad alebo zostanú verní klasike, prípadne reštauráciu zariadia v štýle koliby, stodoly, prípadne rybárskej bašty. 

 

Originalitou nič nepokazíte

Možno sa prikláňate skôr ku konzervatívnemu spôsobu zariadenia, no my vám rozhodne odporúčame pôsobiť aspoň trošku originálne. Zbavte sa gýčových predmetov. Tie vašu prevádzku ničím neobohatia. Navyše, na mnohých sa zbytočne zachytáva prach. Namiesto umelých kvetov použite živé, ktoré dokonale dotvoria interiér. Akvárium, veľké hodiny či nevšedné predmety sú plusom. 

 

Pre lepšiu manipuláciu odporúčame ľahší nábytok. Veľké a mohutné stoly a stoličky sú už minulosťou, uprednostňujú sa nenáročné zariadenia, ktoré, v prípade potreby, viete jednoducho presunúť. Dôležité tiež je, ako bude stôl vyzerať. Kytička kvetov rozhodne nič nepokazí, ale pozor, aby pri jedle zbytočne nezavadzala. V prípade, že chcete stôl prekryť obrusom, odporúčame namiesto klasických použiť obrusy s teflónovou úpravou . Vďaka špeciálnej povrchovej úprave sa ľahko čistia. Sú jednoduché na údržbu a v prípade rozliatia tekutiny alebo iného pokrmu vám na odstránenie špiny stačí obyčajná handrička. Šetríte tak čas na vypranie, ale aj energiu a tým i finančné prostriedky. Pekne vyzdobený stôl je základ. Príručníky, obrúsky či pulírky  sa snažte vybrať tak, aby čo najviac ladili s okolitým prostredím a neboli príliš prenikavé. Dajte si pozor na kvalitu. Mali by byť vyrobené z materiálov, ktoré nepúšťajú nitky a majú dlhšiu životnosť. Odporúčame prevedenie v kombinácii bavlna, polyester. 

 

Sedenie nepodceňujte

Ak chcete urobiť ešte väčší krok vpred, namiesto obyčajných stoličiek zvoľte sedenie s nádychom exkluzivity. Môžete využiť originálne návleky na stoličky, ktoré vaši hostia rozhodne ocenia. Okrem estetickej funkcie splnia aj úžitkovú.

Dbajte tiež o to, aby steny vašej prevádzky boli vhodne vyzdobené. Tradičné obrazy krajiny nahradili originálne maľby, fototapety či veľké zarámované fotografie, často v čiernobielom prevedení. V tomto smere ale zohráva úlohu fantázia, čiže každému lahodí niečo iné. Možno si namiesto obrazu zvolíte veľké viditeľné hodiny, prípadne necháte podobu steny len tak – bez výzdoby. Každopádne, moderné sú povrchy, ktoré nemajú hladkú štruktúru, ale sú drsné, prípadne vidieť tehlu a kameň.

 

V popredí prírodné svetlo

Dôležitým aspektom je osvetlenie. Odporúčame interiér čo najviac presvetliť. Denné svetlo má pozitívny vplyv na človeka. Presvetlená miestnosť je tiež lákadlom pre hostí. Uvedomte si, že tlmené svetlo alebo temný interiér sa hodí skôr do nočných barov. Pri voľbe umelého svetla odporúčame teplé žiarovky. Vyhnite sa farebným prevedeniam. Mohli by pôsobiť fádne až deprimujúco. Na strop by sme dali namiesto jedného svetla viac menších svietidiel. Po estetickej stránke pôjde o prvok, ktorý si každý návštevník všimne. 

 

Obísť nemožno ani priestrannosť. Množstvo nahromadených vecí na jednom mieste nepôsobí útulne, skôr stiesnene. Stoly dajte od seba v primeranej vzdialenosti a ak nie je miesto, ďalšie doplnky vynechajte. Pokiaľ zariaďujete úplne novú prevádzku s modernými prvkami, neváhajte experimentovať. Nebojte sa používať geometrické tvary, výhodou je taktiež abstraktné umenie. 

 

Na okná odporúčame vhodné záclony . Počas dňa by mali byť odostreté, aby nebránili prirodzenému svetlu. Ak sa rozhodnete pre dekoračné závesy  majte na pamäti, že by mali ladiť s okolím a nebyť príliš prenikavé. Aj tu platí, že je dôležité ich mať počas dňa odostreté. 

 

Farba interiéru je jedným z hlavných aspektov. Vyhnite sa fádnym, opatrne s modrou či tmavými odtieňmi, ktoré môžu všetko pokaziť. Skúste zvoliť takú kombináciu, ktorá nepôsobí rušivo. Nemiešajte chladné farby s teplými, ale citlivo vyberte takú, ktorá dokonale zapasuje do celkovej podoby. Na strop je vhodné vybrať svetlejší nádych.

 

O výslednej podobe interiéru by sa dalo ešte veľa popísať. Ak ste niekedy zariaďovali reštauráciu alebo iné zariadenie viete, že vybrať správnu kombináciu farieb, nábytku, doplnkov či ďalších detailov je veľmi náročné. Trh ponúka široké spektrum variantov, farebných kombinácií, prevedení a v neposlednom rade aj množstvo nápadov. Fantázii sa medze nekladú a konečné rozhodnutie je i tak na samotnom investorovi. Odporúčame však pri zariaďovaní interiéru poradiť sa s odborníkmi. Ideálne je, ak uvidíte 3D náhľad priestoru, aby ste mali aspoň približnú predstavu o tom, ako bude vaše zariadenie v konečnom dôsledku vyzerať. Dobre premýšľajte, zvážte viaceré alternatívy a najmä, myslite na to najdôležitejšie. Reštaurácia je pre hostí a tí sa v nej musia cítiť dobre. Inak vašu prevádzku obídu.

share facebook Zdieľať
Ďalšie zaujímavé články
Newsletter

Nechajte nám Váš email a bud'te informo­vaný o novinkách, článkoch a zl'avách.